3 pagrindiniai valgymo elgsenos tipai

1. Kognityvinis apribojimas arba kitaip vadinamas sąmoningas maisto vartojimas, kuriuo siekiama kontroliuoti kūno svorį ir (arba) skatinti svorio mažėjimą. Šiam tipui yra būdinga alkio ir sotumo fiziologinis signalo pajautimas ir sąmoninga kontrolė. Kognityvinio apribojimo valgymo elgsena dažniausiai yra susijusi su normaliu ir mažesniu kūno svoriu.

2. Emocinis valgymas – reaguojant į emocines būsenas polinkis persivalgyti. Emociniai valgytojai, siekiantys nuslopinti neigiamas emocijas, pavyzdžiui, depresiją, nuobodulį, liūdesį – įprastai vartoja daug riebalų, cukraus ir kalorijų turintį maistą. Šis valgymo elgsenos tipas turi neigiamo poveikio sveikatai ir kūno svoriui.

3. Nekontroliuojamas valgymas yra siejamas su nevaldomu polinkiu persivalgyti dėl prarastos kontrolės ar prarasto alkio jausmo. Šiam valgymo elgsenos tipui didelę įtaką turi socialinė aplinka, nes asmuo gali būti verčiamas valgyti kitų ir valgymas tapti tarsi mechaniškas ir neapgalvotas veiksmas. Persivalgymas tai valgymo sutrikimas, kuris apibūdinimas, kaip pasikartojantys ir ilgesnį laiką besitęsiantys persivalgymo epizodai, kuriems būdingi 3 ir daugiau šių požymių: valgymas daug greičiau nei įprasta, valgymas iki tol, kol jautiesi nemaloniai persivalgęs, suvalgymas didelio maisto kiekio nesant fizinio alkio pojūčio, valgymas vienumoje dėl gėdos, susijusios su suvalgomo maisto kiekiu, pasibjaurėjimas savimi, kaltės jausmas, depresiškumas po persivalgymo epizodo. Persivalgymo sutrikimas yra labai svarbus, nes dažnai lydi nutukimą, ir yra susijęs su antsvorio sukeltomis komplikacijomis: padidėjusio cukraus kiekiu ir trigliceridų kiekiu kraujyje, šlapimo nelaikymu.

Sveikos mitybos rekomendacijose akcentuojama, kad geriausias mitybos režimas yra toks, kai reguliariai valgoma pusryčiai, pietūs ir vakarienė, o didžiausias kalorijų kiekis yra gaunamas pusryčių (35 proc. dienos raciono) ir pietų (40 proc. dienos raciono) metu.

Galima teigti, kad kognityvinis valgymo apribojimo elgsenos tipas yra palankiausias sveikatai ir padeda palaikyti optimalų kūno svorį. Emocinio ir nekontroliuojamo valgymo tipai dažnai lemia, kad valgomas netinkamas maistas, nesilaikoma rėžimo, nekontroliuojamas maisto porcijų kiekis. Dažniausiai būtent dėl šių valgymo elgsenos tipų priaugama svorio, taip pat blogėja fizinė ir psichinė sveikata. Siekiant ir norint palaikyti tinkamą kūno svorį svarbu sureguliuoti emocinę ir peichologinę būseną, stengtis nepersivalgyti, valgyti tuomet kai jaučiamas alkis ir laikytis tinkamo mitybos rėžimo!