Emocinis valgymas – tai valgymas, kuomet valgoma nejaučiant tikrojo biologinio alkio. Tai tam tikras reagavimas į emocines būsenas, kurias lydi polinkis persivalgyti. Emociniai valgytojai, siekiantys slopinti neigiamas emocijas, pavyzdžiui, depresiją, nuobodulį, liūdesį – įprastai vartoja daug riebalų, cukraus ir kalorijų turintį maistą. Labai dažnai dėl meilės trūkumo, vienišumo jausmo ir blogos nuotaikos persivalgoma (meilės ir džiaugsmo emocijų ieškoma maiste). Svarbu domėtis ir ieškoti reikiamos informacijos apie tai kaip kovoti su emociniu valgymu. Būtina pabrėžti, kad emocinis valgymas turi neigiamo poveikio sveikatai ir kūno svoriui.
Patarimai, kurie padės kovoti su emociniu valgymu
1. Stebėkite savo emocijas. Jaučiant pyktį, nerimą, stresą bandykite susilaikyti nuo sotaus valgymo. Šias blogas emocijas padeda nuslopinti fizinė veikla ar mėgstamas pomėgis.
2. Jaučiant liūdesį ir vienatvę, priimkite šias emocijas ir supraskite, kad tai tik laikina. Visos emocijos ateina ir praeina, yra laikinos. Neguoskite savęs maistu. Svarbu suvokti tai, kad maistas gali pradžiuginti tik tą akimirką kai valgoma, bet persivalgius didelė tikimybė, kad pasijusite dar blogiau.
3. Turint problemų svarbu jas spręsti, nebėkite nuo jų. Neatidėliokite problemų sprendimo. Imkitės veiksmų ir skirkite savo energiją ir laiką problemos sprendimui, o ne saldumynų valgymui.
4. Miegokite užtektinai ir skirkite laiko kokybiškam poilsiui. Miego trūkumas yra viena iš pagrindinių nutukimo priežasčių. Miego stoka neigiamai veikia mūsų hormonų sistemą, kuri atsakinga už sotumo jausmą. Neišsimiegojus jaučiamas didesnis alkis, dingsta motyvacija sportuoti, nuolat jaučiamės apsunkę. Dėl nuovargio dažnu atveju valgoma daugiau, nes nejaučiame sotumo jausmo.
5. Užpildykite savo šaldytuvą sveikesniais maisto produktais. Tokiu atveju, kilus norui prisivalgyti, suvalgysite mažiau. Sveikesnio maisto paprastai suvalgomas kiekis mažesnis, nei greito – nesveiko maisto ar saldumynų.
6. Maitinkitės sveikai. Taip pat svarbu įsitikinti, ar organizmas aprūpintas maistinėmis medžiagomis. Jei mityba nesubalansuota, gali būti labai sunku atskirti fizinį alkį nuo emocinio. Maitinantis sveikai ir reguliariai visą dieną, bus lengva pastebėti kai norėsite maisto iš nuobodulio, liūdesio ar streso.
7. Būkite tokioje aplinkoje, kurioje jaučiates gerai. Bendravimas su Jums maloniais žmonėmis padės išlaikyti gerą vidinę būseną ir energiją. Esant geros nuotaikos persivalgyti noras nekils.
8. Reguliariai sportuokite. Bet kokia fizinė veikla padės Jums siekti geresnių rezultatų ir nuteiks pozityviai.
9. Išmokite vertinti save ir džiaugtis savo gyvenimu. Jei labiau džiaugsitės gyvenimu ir kiekviena nauja diena, tuomet laimės nereikės ieškoti maiste.
10. Daugiau šypsokitės, būkite pozityvūs ir pasitikėkite savimi! Serotoninas labai svarbus, dar kitaip vadinamas laimės ir geros nuotaikos hormonu, kuris atsakingas už gerą energiją ir nuotaiką. Serotonino lengvai gausite valgydami tamsų šokoladą, riešutus, datules ir bananus – iš karto pastebėsite, kaip pagerės jūsų nuotaika. Mokslininkai pripažįsta, kad tai natūralūs antidepresantai. Tik nepamirškite apie saiką. Saikas itin svarbus norint turėti ir išlaikyti optimalų kūno svorį, gerą išvaizdą ir savijauta.
Nuoširdžiai tikiu, kad kiekvienas, susiduriantis su emociniu valgymu, ras tinkamą sprendimo būdą kaip su šia būsena kovoti ir ją įveikti. Svarbu tai, kad net maži mitybos pokyčiai gali atnešti labai gerų rezultatų ateityje. Kuo anksčiau įvyks pokyčiai sveikesnės mitybos link, tuo greičiau galėsite džiaugtis pagerėjusia sveikata, savijauta ir išvaizda.