Kaip sumažinti cukraus vartojimą?

Beveik visi žinome, kad cukraus perteklius yra žalingas mūsų sveikatai. Kartais būna, kad apima stiprus saldaus maisto troškimas ir jaučiame, kad pasiduodame pagundai. Suvalgius saldų, daug cukraus turintį produktą, kraujyje staiga pakyla serotonino kiekis, jaučiamės energingesni, pagerėja nuotaika. Tačiau, greitai nukrenta serotonino kiekis, ir taip atsiranda dar didesnis mieguistumas. Perdėto cukraus gausus vartojimas lemia svorio priaugimą ir daro neigiamą poveikį mūsų sveikatai.

Patarimai, kurie padės sumažinti cukraus vartojimą.

  1. Nukreipkite savo dėmesį kitur, ne į maistą.

Dažniausiai noras suvalgyti saldumyną atkeliauja dėl nuobodybės, nerimo ar kitų blogų  emocijų. Kai pradedate jausti kylantį saldumynų poreikį, nukreipkite savo dėmesį į ką nors kitą, užsiimkite mėgstama veikla ar tiesiog išeikite pasivaikščioti.

  1. Daugiau miegokite.

Pakankamas miegas optimizuoja energiją, mažina apetitą ir cukraus poreikį. Kai žmogus yra pavargęs, padidėja grelinas, hormonas, stimuliuojantis apetitą (dažnai vadinamas „alkio hormonu“) ir sumažėja leptinas, hormonas, kuris slopina apetitą. Miegoti reiktų bent 7-8 val. per parą.

  1. Nepraleiskite pusryčių.

Reikėtų stengtis valgyti pusryčius, kuriuose yra ir gerųjų angliavandenių, ir proteino. Pusryčiais rinktis įvairias pilnagrūdes košes, taip pat puikia tinka kiaušiniai su avokadu, grūdėta duona. Valgant sveikus ir sočius pusryčius bus mažesnis poreikis valgyti saldumynus.

  1. Blogus įpročius keiskite gerais.                            

Dauguma žmonių pripranta po pagrindinio patiekalo pasilepinti saldžiu desertu. Siūlyčiau atsisakyti deserto, o ypač po vakarienės. Jei turite šiuos įpročius, pasistenkite sumažinti saldumynų valgymo po pagrindinio patiekalo.

Pagrindiniai rafinuotą cukrų pakeičiantys produktai:

– natūralus medus;

– džiovinti vaisiai;

– stevijos sirupas;

– datulių sirupas;

– vaisiai;

– kerobas (saldžiavaisis pupmedis).

Cukraus sumažinimo nauda:

  1. plaukų, odos ir nagų būklė pagerėja;
  2. miegas tampa ramesnis;
  3. svorio netekimas yra neišvengiamas,
  4. atsisakant cukraus ženkliai sumažėja 2 tipo diabeto, širdies ligų, vėžio rizika.

Svarbu suprasti, kad bandant sumažinti cukraus kiekį savo racione Ilgalaikiai ir reikšmingi mitybos ir gyvenimo būdo pokyčiai neįvyks per naktį. Tai turi būti laipsniškas procesas. Tik turint kantrybės ir noro galima sumažinti cukraus vartojimą. Taip jausitės geriau ir normalizuosis kūno svoris. Visiškai atsisakyti cukraus nėra būtina, bet sumažinus jo vartojimą bus didesnė nauda sveikatai ir išvaizdai.