Koks kūno svoris yra palankus Mūsų sveikatai?

Visame pasaulyje yra aktuali kūno svorio tema, ypač siekiama tureti ir išlaikyti optimalų ir liesą kūno svorį. Svoris turi būti palankus sveikatai, jis neturi būti nei per mažas (išsekintas organizmas), nei per didelis (antsvoris, nutukimas). Normalus ir palankus sveikatai kūno svoris yra toks, kuris nekelia rizikos susirgti  ligomis, kurias sukelia per didelis svoris ar per didelė kūno riebalų masė. Normalus kūno svoris toks, kai organizmas neturi riebalų pertekliaus, galinčio būti širdies ligų, diabeto, kitų ligų, o ypač kai kurių rūšių vėžio susisirgimo priežąstimi.  

Veidrodyje visi mato savo atspindį, tačiau ne visi jį mato tokį, koks jis iš tiesų yra. Dažnai pasitiko, kad save matome visai kitaip patys sau, nei mus mato aplinkiniai. Matomas kūno vaizdas – tai vidinis įsivaizdavimas, kurį sukuriame patys pagal surinktą informaciją, žinias, įsitikinimus ir įgytą patirtį.

Gaudami komplimentus apie savo išvaizdą jaučiamės  žavūs, gražūs, pakylėti ir laimingi. Tačiau jei  sulaukiame kritikos ir pastabų dėl savo išvaizdos ir kūno formų, dėl to gali iškilti psichologinių problemų ir atsirasti nepasitikėjimas savimi ir žema savivertė.  Emociniai ir dvasiniai išgyvenimai paskatina save matyti ne tokį, koks esi ištikrųjų.  Tokiu atveju atsiranda valgymo sutrikimai, dėl kurių kūno svoris sumažinamas kardinaliai arba priaugama antsvorio. Didelis  svorio sumažinimas sukelia nervinės bulimijos ar nervinės anoreksijos sindromus, o svorio prieaugis – antsvorį ar nutukimą ir sveikatos problemas.

Kūno masės indeksas (KMI)  apskaičiuojamas pagal formulę : KMI = kūno svoris (kg) / ūgis2 (m).  Vertinant antsvorio ir nutukimo paplitimą, dažniausiai naudojamas kūno masės indekso  (KMI) skaičiavimas. Kūno masės indekso rodikliai pateikiami lentelėje.

                                              Kūno masės indekso rodikliai

Kūno masės indeksasIšvada
16 ir mažiauRyškus kūno masės trūkumas
16 – 18 Nepakankama kūno masė
18 – 25  Norma
25 – 30Kūno masės perteklius
30 – 35Pirmo lygio nutukimas
35 – 40Antro lygio nutukimas
40 ir daugiauTrečio lygio nutukimas

Lentelėje reikšmės nurodytos pagal PSO rekomenduojamus indeksus. KMI skaičiuoklė leidžia įvertinti, ar kūno svoris yra optimalus ir nėra antsvorio.

Kūno svoris matuojamas elektroninėmis svarstyklėmis. Stebėdami ir matydami  savo svorį  galime įvertinti ar svoris optimalus. Siekdami išlaikyti normalų kūno svorį (18-25 intervale) galime išlaikyti savo sveikatą, energiją ir būti aktyvūs. Ne paslaptis, kad per didelis ar per liesas kūno svoris gali sukelti didelį diskomfortą mūsų gyvenime. Pajutus, kad neišeina kontroliuoti savo kūno svorio reiktų kreiptis į specialistus.

Atitinkama, subalansuota ir sveika mityba prisidės  prie geresnės gyvenimo kokybės, pasitikėjimo savimi ir pagerins  mūsų sveikatą. Rūpinkimės savimi, išlaikykime palankų kūno svorį mūsų sveikatai.