Kaip suprasti, kad mums trūksta vitamino D?

Dauguma mūsų didžiąją dalį laiko Lietuvoje, ypač rudenį ir žiemą, esame uždarose patalpose ir todėl susiduriame su vitamino D (dažnai didžiuliu) stygiumi. Reikia pripažinti, kad visą reikiamą vitamino D kiekį yra efektyviausia gauti iš saulės. Rudens ir žiemos laikotarpiu Lietuvoje saulėtų dienų ne tiek ir daug, o dirbant ne visuomet galima išeiti pasivaikščioti dienos metu šviečiant saulei.

Atsiradus D vitamino trūkumui jaučiamės prastai. Šaltuoju metų laiku reikėtų pagalvoti apie D vitamino papildus. Tačiau pirmiausia rekomenduočiau pasidaryti tyrimus ir tik gydytojams nustačius vitaminų trūkumą, pradėti juos vartoti.

Pagrindiniai simptomai, kurie pasireiškia jei trūksta D vitamino:

  1. Nuovargio jausmas. Jei trūksta vitamino D galite jausti, kad trūksta energijos, norisi tik gulėti, jaučiatės pervargę, esate blogos nuotaikos.Tokia savijauta gali varginti net ir esant nedideliam vitamino D trūkumui.  
  1. Nervingumas, prasta nuotaika, depresijos požymiai. Esant vitamino D trūkumui susilpnėja ir nervinė sistema. Dažniau tai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms.
  1. Dažnas sergamumas. Kai organizme atsiranda vitamino D trūkumas, tuomet organizmas tampa neatsparus įvairiems virusams ir bakterijoms. Kai trūksta vitamino D dažniau kartojasi peršalimo ligos, gripas ir kitos virusinės infekcijos.  
  1. Negyjančios žaizdos. Žmonėms, kuriems trūksta D vitamino pasireiškia ir organizmo prastesnė kova su infekcijomis ir uždegiminiais organizmo procesais.
  1. Plaukų slinkimas. Kai trūksta vitamino D gali pradėti  slinkti plaukai. Šis požymis dažniau pasireiškia moterims.  
  1. Skausmas. Žmonės, kuriems nuolat skauda nugarą, raumenis, taip pat turėtų pasitikrinti, ar netrūksta vitamino D. Kai organizmui užtenka vitamino D, pagerėja ir kalcio įsisavinimas. 

Jei jaučiate bent kelis iš išvardytų simptomų siūlau atlikti D vitamino tyrimą. Lietuvoje atlikti tyrimai, kurie rodo, kad tie, kurie nevartoja papildomai vitamino D, tikrai turi jo trūkumą.

Normalia D vitamino norma organizme yra laikoma 30 – 50 ng/ml.

Jei organizme vitamino D kiekis yra žemesnis nei 20 ng/ml (mažiau nei  50 nmol/l) – tai laikoma sunkiu vitamino D trūkumu.

Lengvas vitamino D trūkumas kai organizme vitamino D kiekis yra 20 – 30  ng/ml (50 – 75 nmol/l).

Kai vitamino D organizme daugiau nei 50 ng/ml (125 nmol/l) – tai laikoma hipervitaminoze (perteklius vitamino.)

Kokiame maiste yra vitamino D?

Su maistu mes gauname vos 10 – 15 % reikalingos vitamino D paros normos.

Tik keletas produktų jo turi tiek, kad organizmas bent dalį galėtų pasisavinti. Pagrindiniai produktai:

  1. Daugiausiai vitamino D randama riebioje žuvyje – lašiša, silkė, skumbrė, tunas, sardinės.
  2. Vitamino D yra ir kiaušinio trynyje, svieste, sūryje.
  3. Labai daug vitamino D randama menkių kepenyse (Iš šių produktų gaunamas vitaminas D3).
  4. Vitaminas D2 randamas augalinės kilmės produktuose  – alyvuogių ar saulėgrąžų aliejuje, grybuose, avižose, tamsiai žalios spalvos daržovėse.

Visgi pagrindinis vitamino D šaltinis – saulė. Su saule gauti pakankamą vitamino D kiekį galima per kelias dienas.

Rūpinkimės savo gera savijauta, sveikata ir energija! Aprūpinus organizmą reikiamais vitaminais jausimės geriau! Nepamirškime apie vitamino D svarbą mūsų imunitetui ir sveikatai. 🙂